“Bij GGNet in Apeldoorn hebben we de teams van de poli en FACT geïntegreerd. In samenhang en samenspraak behandelen we mensen met ernstige psychiatrische aandoeningen die herhaaldelijk vastlopen op meerdere domeinen in hun leven. We helpen ze om meer stil te staan bij hun emotionele behoeften, bij wat zij belangrijk vinden en om krachtiger in het leven te staan. De psychotherapeutische trajecten die we op de poli kunnen inzetten, duren soms een jaar, soms drie tot vier jaar. Dat is intensief, maar voor deze doelgroep vaak erg effectief. We zien de veerkracht van mensen en hun zelfinzicht enorm toenemen.”

Sterk team
“Ons team is vrij groot, waardoor we best wat kunnen dragen, zowel in aantal patiënten als in complexiteit. Daardoor zijn we minder kwetsbaar als we een keer een collega moeten missen. De sfeer onderling vind ik heel goed. We hebben eenzelfde mentaliteit, delen een visie, we weten elkaar te vinden en kunnen op elkaar vertrouwen. Dat is prettig. Wat ik daarnaast erg waardeer, is dat ik als psychiater betrokken word bij de opleiding van artsen bij GGNet. De intakes van nieuwe patiënten doe ik bijvoorbeeld altijd samen met een ANIOS.”

Vol vertrouwen
“Voor de patiënten van wie ik regiebehandelaar ben, stel ik in overleg met het team een behandelplan op. Voor de patiënten met ernstige problematiek van wie onze klinisch psycholoog of gz-psycholoog regiebehandelaar is, denk ik desgevraagd mee over passend behandelbeleid. Als teamleden werken we allemaal behoorlijk zelfstandig, maar we betrekken elkaar, kijken met elkaar mee, gaan samen na wat zinvol is en wat niet. Dat verloopt heel soepel. Ook met de medische teams en met huisartsen heb ik geregeld contact over patiënten met een wat lastigere problematiek. We dragen de soms ingewikkelde keuzes samen. Daar voel ik veel vertrouwen bij.”

Rijk palet
“Medicatie kan een positief verschil maken voor mensen. Maar het zorgt niet voor verandering op de langere termijn. Want waar het uiteindelijk op aankomt, is hoe mensen met zichzelf en anderen in contact staan, hoe ze dat aanpakken, zich ontwikkelen en zich kunnen uitspreken. Dat is mijn visie op hoe we mensen het beste vooruit kunnen helpen. Ik ben daarom blij dat we bij GGNet een rijk palet aan specialismen en therapieën hebben. Denk aan schematherapie, dialectische gedragstherapie, emotion focused therapy, lichaamsgerichte therapie en vaktherapie. En ook de nabijheid van een crisisdienst, VIP-team, ACT-team, van VGGNet, Amarum, Scelta en De Boog voelt heel stevig. Samen met de patiënt kunnen we binnen dit brede aanbod op zoek naar wat het beste past bij de persoon, de problematiek en de situatie op dat moment. De samenwerking met het sociaal domein die we de laatste jaren flink hebben opgetuigd is hier een mooie aanvulling op. Zo heeft het herstelcentrum in Apeldoorn bijvoorbeeld een groepsaanbod waar mensen al naartoe kunnen als ze bij ons op een wachtlijst staan. Dat is heel helpend.”

Waardevolle samenwerking
“Mensen met psychische problematiek hebben nog veel te maken met stigma. De druk van de maatschappij waarin zij zich niet helemaal thuis voelen of niet zichzelf kunnen zijn, kan erg zwaar zijn. Bij GGNet hopen we hen steun en verzachting te bieden. Maar zijn zij een uur, hooguit paar uurtjes per week bij ons. Het gros van hun leven speelt zich buiten onze muren af. Ook daarom zijn voorzieningen als het herstelcentrum zo belangrijk. Plekken dicht bij de eigen omgeving, waar mensen een beetje zichzelf durven en kunnen zijn. En waar ze verbondenheid kunnen voelen met anderen die min of meer in hetzelfde schuitje zitten. De samenwerking met die partijen is voor ons en onze patiënten ongelooflijk waardevol.”

In verbinding
“Als psychiater word je opgeleid om ziektes te genezen, maar binnen de psychiatrie bij GGNet focussen we op gezondheid in de breedste zin van het woord. Dat past bij mij. Ik ben meer van het praten dan van de pillen. We zijn in deze maatschappij erg op onszelf gericht geraakt, waardoor heel wat mensen alleen door het leven gaan. Ik denk dat wij – in de ggz en in de samenleving – de verantwoordelijkheid hebben om naar elkaar om te kijken. En om mensen ruimte te geven om zichzelf te mogen zijn. We hebben allemaal behoefte aan zachtheid en verbinding. Dat zijn voor mij de basale behoeften waar het brede vakgebied van de psychiatrie om draait. En ik vind het een voorrecht om daar samen met patiënten naartoe te werken.”

Bekijk vacatures

Wil jij meewerken aan herstel als psychiater bij GGNet? Bekijk de vacatures en ontdek waar jij het verschil maakt: